Strona główna » Grupy duszpasterskie » Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła

Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła

Zapraszamy na nabożeństwo do św. Michała Archanioła i św. Aniołów Stróżów w każdy poniedziałek o godz. 18:00 oprócz miesięcy: maja, czerwca i października.

Spotkania Zastępu Rycerstwa Świętego Michała Archanioła w każdy III piątek miesiąca po wieczornej Mszy świętej o godz. 19:15.

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy dysponują czasem i pomysłami do współpracy.

Zgłoszenia u animatora Zastępu (tel.: 694-031-382).

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 27 stycznia 2011 r., 20:31


Zjazd Animatorów i Rekolekcje w Górkach koło Garwolina 2015 r.
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
wtorek, 14 lipca 2015 r., 22:47

Anielskie Rekolekcje 2015

Tegoroczne Rekolekcje Anielskie pod hasłem „Św. Michał Archanioł ? przewodnik w walce duchowej”, które odbyły się w Górkach k/Garwolina i w Miejscu Piastowym zostały zakończone.

Grupa rekolektantów Sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym

Program rekolekcji był bardzo napięty i zróżnicowany tak w Górkach, jak i w Miejscu Piastowym.

Podczas rekolekcji w Górkach, które trwały od 28 czerwca do 1 lipca 2015 r. homilie i konferencje głosił ksiądz Piotr Prusakiewicz CSMA. Spotykaliśmy się na Mszach świętych, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, śpiewaniu godzinek oraz na modlitwach: rycerskich, jutrzni, koronce anielskiej, koronce do Miłosierdzia Bożego. Wysłuchaliśmy także dwugodzinnego wykładu Małgorzaty Więczkowskiej na temat zagrożeń duchowych.

W poniedziałek, tj. 29 czerwca, dostąpiliśmy szczególnej łaski: niespodziewanie nawiedziła nas figura św. Michała Archanioła. Niebywały prezent nie tylko imieninowy, ale również w 25–lecie święceń kapłańskich ks. Piotra. Przez pięć godzin mogliśmy adorować naszego Niebieskiego gościa, wypraszać za Jego pośrednictwem wszelką pomoc do walki z szatanem.

Życzenia jubileuszowe na 25–lecie kapłaństwa

Błogosławieństwo w Miejscu Piastowym

Następnie przemieściliśmy się z Górek do Miejsca Piastowego, aby uczestniczyć w kolejnych Rekolekcjach Anielskich, które trwały od 2 do 5 lipca 2015 r.

Wszystkie homilie i konferencje prowadzone były przez ks. rekolekcjonistę Piotra Prusakiewicza CSMA.

W Miejscu Piastowym dochodziliśmy z internatu do kościoła parafialnego na Msze święte, modlitwy rycerskie, konferencje oraz modlitwę metodą Lectio Divina, którą prowadził ks. Zbigniew Baran CSMA.

Sanktuarium – przyrzeczenia rycerskie

Nałożenie szkaplerza

W Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza kandydaci składali przyrzeczenia rycerskie. Kolejny dzień to zwiedzanie Muzeum ks. Markiewicza, Muzeum sióstr Michalitek oraz adoracja w kaplicy, modlitwa przy sarkofagu Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek, droga krzyżowa i uczestniczenie w pierwszosobotnim nabożeństwie fatimskim. W niedzielę rano Msza św., ostatnia konferencja i pożegnanie. Po czym nastąpiła między rekolektantami wymiana numerów telefonów, e-maili i przyrzeczenie sobie spotkania się w ciągu roku. Umocnieni Słowem Bożym i napełnieni Duchem Świętym, radośni i szczęśliwi powróciliśmy do swoich domów.

Droga krzyżowa

Minione rekolekcje można przypomnieć sobie, odsłuchując poniżej podane linki.

Pamiętajmy jednak, że jest to ciężka praca kapłanów i ich dobra wola pozwolenia emitowania linków w Internecie. Istnieje zasada praw autorskich, czyli wszelkie prawa kopiowania i handel na szeroką skalę są zabronione. Materiały można wykorzystać do katechezy. Obejmijmy ich raczej gorliwą modlitwą w dalszej posłudze kapłańskiej i misyjnej.

Wszystkie kazania można przypomnieć sobie poprzez odsłuchanie zamieszczonych tutaj nagrań. Wszelkie prawa zastrzeżone.

W galerii można przeglądać zdjęcia zrobione podczas Rekolekcji i Zjazdu.

Opracowanie: Bogumiła Szlachetka

Fotografie: Anna Wawrowska i Jacek

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 12 marca 2017 r., 12:41
 
Spotkania Opłatkowe Zastępu Rycerstwa Świętego Michała Archanioła 2015
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
poniedziałek, 23 lutego 2015 r., 18:00

Spotkania opłatkowe ze św. Michałem Archaniołem

Szopka betlejmska z Pismem Świętym

Spotkanie opłatkowe jak każde inne, ale w tym roku było wyjątkowe, ponieważ uczestniczyły w nim dwie grupy duszpasterskie: „Krąg Biblijny” i „Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła”, oraz zaproszeni goście. Najpierw wszyscy uczestniczyli we Mszy św., podczas której, kandydat na Rycerza wraz z małżonką przyjęli Szkaplerz św. Michała Archanioła. Kazanie wygłosił proboszcz ks. kan. Witold Parecki, przypominając wiernym, jaki cel i co daje noszenie szkaplerza, oraz jaki mamy udział w dobrach duchowych i jakie są warunki przyjęcia szkaplerza; że osoby te powinny nosić go ciągle na sobie i codziennie odmawiać egzorcyzm prosty papieża Leona XIII.

Ksiądz Proboszcz

Po Mszy św. grupy spotkały się w salce katechetycznej. Przy świątecznej dekoracji, zapalonych świecach i domowych wypiekach wybrane przez Animatorkę Kręgu Biblijnego osoby, przeczytały lekcje do niedzielnej Mszy św., a Ewangelię odczytał, ks. proboszcz. Po czytaniach Animatorka Rycerzy św. Michała Archanioła rozdała wszystkim tekst ?modlitwa wyzwolenia?. Tę modlitwę Rycerze odmawiają w każdy piątek, którą podczas tego spotkania wspólnie przeczytaliśmy.

Czytanie Ewangelii przez Księdza Proboszcza

Wspólne czytanie Pisma Świętego

Później nastąpił moment dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Śpiewanie kolęd przeplatane było spożywaniem wyśmienitych wypieków i karmieniem się Słowem Bożym, czyli oglądaniem filmików o tematyce związanej z przygotowaną wcześniej Liturgią Słowa.

Oglądanie filmu

Natomiast 17 stycznia 2015r. w budynku Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu wzięłyśmy udział w kolejnym spotkaniu opłatkowym. Zabrałyśmy z sobą wystawę o św. Michale Archaniele, aby zaprezentować członkom Dzieła Biblijnego naszą wspólnotową pracę, oraz archiwalne wydania dwumiesięczników ? Któż jak Bóg? i kwartalników „The Angels”. W spotkaniu tym uczestniczył zaproszony gość J.E ks. abp Stanisław Gądecki. Członkowie Dzieła Biblijnego odczytali lekcje, a Moderator ks. dr Tomasz Siuda przeczytał Ewangelię, a wszystko przy akompaniamencie instrumentu muzycznego i śpiewaniu kolęd. Ksiądz Arcybiskup skierował do uczestniczących w spotkaniu Słowo Boże wg Ewangelii św. Mateusza.

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki

Gazetka „Któż jak Bóg”

Krąg Biblijny i Zastęp Rycerstwa Świętego Michała Archanioła z Ks. Arcybiskupem

Potem wszyscy dzieląc się opłatkiem składali sobie nawzajem życzenia, oglądali wystawę, częstowali się kawą, herbatą i przyniesionymi własnymi wypiekami. Na zakończenie ks. Arcybiskup został obdarowany bieżącymi dwoma egzemplarzami dwumiesięcznika o aniołach i życiu duchowym -?Któż jak Bóg? wydawanego przez naszą redakcję Zgromadzenie św. Michała Archanioła.

Ksiądz Arcybiskup czyta „Któż jak Bóg”

W duchu umocnienia wiary, nadziei, miłości, życzliwości i stałej gotowości do rozpoznawania i przyjmowania Słowa Bożego powróciliśmy do naszych domów.

Święty Michale Archaniele
W uwielbieniu Boga trwasz.
Pomóż zwalczyć nam szatana,
Pomóż nam przy Bogu trwać.

Z rycerskim pozdrowieniem „Któż jak Bóg”
Bogumiła Szlachetka.

W galerii można przeglądać zdjęcia zrobione podczas Spotkania Opłatkowego.

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 23 lutego 2015 r., 18:36
 
Zjazd Animatorów i Rekolekcje w Górkach koło Garwolina 2014 r.
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
piątek, 11 lipca 2014 r., 18:00

Kazania ks. Piotra Prusakiewicza
głoszone w dniach od 29.06.- 4.07.2014r.
podczas Dorocznego Zjazdu Animatorów
i rekolekcji w Górkach

Animatorzy Zastępów św. Michała Archanioła

Kolejny raz w Domu Rekolekcyjnym Księży Michalitów przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach odbył się Doroczny Zjazd Sprawozdawczo-Formacyjny Animatorów Rycerstwa św. Michała Archanioła. Obradom trwającym od 29 czerwca do 1 lipca br. przewodniczył Generalny Animator Rycerstwa ks. Piotr Prusakiewicz CSMA. 35-ciu animatorów z całej Polski uczestniczyło m.in. w obradach, Mszach św., na których wysłuchali homilii, adoracji Najświętszego Sakramentu, konferencjach i spotkaniu w grupach.

Podczas Mszy św. jeden z naszych braci, Michał z Piekar Śląskich, przystąpił do boju duchowego, składając przyrzeczenie rycerskie, a pięciu nowo mianowanych animatorów przyjęło z rąk kapłana błogosławieństwo.

Nominacja i błogosławieństwo

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 29 marca 2015 r., 15:55
Więcej…
 
Zjazd Animatorów i Rekolekcje w Górkach koło Garwolina 2013 r.
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
piątek, 27 września 2013 r., 22:12

Kazania ks. Piotra Prusakiewicza
głoszone podczas Zjazdu Animatorów
i Rekolekcji w Górkach
koło Garwolina
28.06.2013 ? 03.07.2013 r.

28 czerwca 2013 roku ok. czterdziestu Animatorów Zastępów Rycerstwa św. Michała Archanioła przyjechało do Górek k/Garwolina, aby uczestniczyć w corocznych obradach pod przewodnictwem Generalnego Animatora ks. Piotra Prusakiewicza CSMA. Spotkania odbywały się w Domu Rekolekcyjnym Księży Michalitów przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Ołtarz w Sanktuarium

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 30 września 2013 r., 18:45
Więcej…
 
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła
z groty objawień w Monte Sant'Angelo
w parafii pw. św. Aniołów Stróżów
i pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu

Figura św. Michała Archanioła z groty objawień w Monte Sant'Angelo

„Siamo pellegrini” … rozbrzmiewała pieśń.

Parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów przez dziewięć dni przygotowywała się do peregrynacji figury Anielskiego Księcia, odmawiając pod koniec każdej wieczornej Mszy św. Litanię, a Rycerze Nowennę do Świętego Michała Archanioła.

W dniu 13 maja 2013 r. w godzinach popołudniowych, nasz Książę Niebieski został powitany i wprowadzony do naszej świątyni, przez: kapłanów, służby liturgiczne, Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła, wraz z licznie przybyłymi wiernymi.

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 10 kwietnia 2014 r., 20:33
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 11

Któż jak Bóg!

Pogotowie modlitewne

Potrzebujesz modlitwy? Napisz swoją intencję, a Rycerze Świętego Michała Archanioła, za wstawiennictwem Chórów Anielskich, przedstawią ją Ojcu Niebieskiemu.


Uwaga:
w przesłanych intencjach będziemy modlić się na najbliższym spotkaniu naszego Zastępu.